Ibrahim Şener Anaokulu


Yetkili: Ibrahim Şener Anaokulu
Tel: 0246 232 30 83 -
Gsm:
Web Adresi: www.iseneranaokulu.k12.tr
Mail Adresi:
Facebook:

Adres: Anadolu Mahallesi Mustafa Şener Iöo Yanı

Bölge: Isparta - MERKEZ

Kategori: Anaokulu, Yazokulu, Kreş

Okulun arsası Mustafa Şener İ.Ö.O bahçesi iken Meb.Okul Öncesi Genel Müdürlüğü bütçesinden ayrılan ödenekle ve Ispartanın eğitim sevdalısı ,çocukları çok seven saygıdeğer işadamı İbrahim Şener beyin maddi katkılarıyla 2006 yılında başlamış olan inşaat,2006 eylül ayında bitirilerek eğitim öğretime hazır hale getirilmiştir.Okul binası tek katlı ,beş derslikli,iki idareci odası,kazan dairesi,büyük kış bahçesi,yemekhane,mutfaktan oluşmaktadır. Okul 2006-2007 eğitim öğretim yılında 115 öğrenci ile eğitime başlamıştır. Sınıflar 25 er öğrenciden oluşturulmuştur.Okulda 2007-2008 eğitim öğretim yılında 3 tam gün,2 yarım gün grubu olmak üzere toplam 135 öğrenciye eğitim vermiştir.

 Anaokulları 3- 6 yaş grubu çocukların eğitiminin verildiği kurumlardır. Anaokullarını ailenin çocuk üzerindeki rolüne katkıda bulunan; çocuğun sosyal , duygusal, fiziksel ve bilişsel gelişimi destekleyen kurumlar olarak değerlendirmek gerekir.
     Çocuk doğumdan 3 yaşa kadar olan süreçte ben merkezcidir. Bu dönemde paylaşmayı istemez, birebir ilişki kurmak ister, yalnız oynamaktan rahatsızlık duymaz. 3 yaştan sonraki dönemde ise yaşıtlarıyla birlikte olabileceği oyun gruplarına ihtiyacı vardır. Çocuk oyun gruplarında arkadaşlık kurmayı ve arkadaşlığı sürdürmeyi öğrenir. Böylece ben merkezli bir yaşantıdan paylaşma, kendini kabul ettirme gibi sosyal becerilerin yer aldığı bir yaşantıya yönelir .
     Anaokulları çocuğun sadece oyun oynadığı yerler olarak düşünülmemelidir. Oyun çocuk için ihtiyaçtır. Çocuk anaokulunda en iyi oyun ortamını bulur, akran gruplarıyla işbirliğini geliştirir. Çocuk kendi hakkını korurken başkalarının özgürlüğünü zedelememeyi öğrenir. Uzun yıllara dayalı araştırmalarda çocukluk yıllarında kazanılan davranışların büyük bir kısmının yetişkinlikte bireyin kişilik yapısına tavır,alışkanlık, inanç ve değer yargılarını biçimlendirdiği görülmüştür. Aslında yapılan araştırmalar insan hayatı boyunca kazanacağı niteliklerin %60’ını bu dönemde kazandığını göstermektedir.
     Anaokullarında, eğitim bilgi aktarımından çok, sözel faaliyetlerin geliştirildiği ve çocuğun yeteneğinin ortaya çıkarıldığı ortamlar olmalıdır. Froebel’in deyişiyle: “Anaokulunun amacı, öğrenmeye ilgi uyandırmaktır.”
     Anaokulu eğitim programları çocuğun zihinsel, sosyal, bilişsel ve duygusal gelişimini destekleyebilmelidir. Yapılan araştırmalarda , 17 yaşına kadar olan zihinsel gelişmenin %50’sinin 4 yaşına, %30’unun ise 4 yaşından 8 yaşına kadar oluştuğu, 18 yaşına kadar gösterilen okul başarılarının %33’ünün 0-6 yaşına kadar aldıkları eğitime bağlı olduğu görülmüştür.
     Anaokulları çalışan anneler için 3 yaş sonrası, çalışmayan anneler için ise 4 yaş sonrası düşünülmelidir. Bu süreçte aile iletişimi ve okul-aile etkileşimi oldukça gereklidir. Anaokulu aileye çocuğun gelişim sürecine destek olmak için vardır. Aileye yardımcı kurumlardır.Böylece farklı aile yapılarından gelen çocuklar ortak eğitim hedefleri doğrultusunda sosyal, bilişsel ve duygusal olarak desteklenir

Firma Hakkında yorum bulunamadı.Firma hakkında ilk yorumu siz yapmak istermisiniz ?

Yorum Yap

MERKEZ İLÇESİNDEKİ DİĞER ANAOKULLARI

Scroll