Cumhuriyet Anaokulu


Yetkili: Cumhuriyet Anaokulu
Tel: 0284 616 11 10 -
Gsm:
Web Adresi: www.ipsalacumhuriyetao.k12.tr
Mail Adresi:
Facebook:

Adres: Bozkurt Mah. Ofis Sok. No:32

Bölge: Edirne - İPSALA

Kategori: Anaokulu, Yazokulu, Kreş

Okul 21 Eylül 2006 tarihinde, Resmi Bağımsız Anaokulu olarak Eğitim Öğretime başlamıştır.Binamız; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılmıştır.İpsalanın ilk ve tek anaokuludur.4 derslikli olan okulda; müdür odası,öğretmenler odası,mutfak, yemekhane,çok amaçlı salon,3-6 yaşa göre düzenlemiş öğrenci tuvaletleri ve personel tuvaleti,sığınak ve depo bulunmaktadır. Okulun ısınması kömür ile çalışan kalorifer ile sağlanmaktadır. Tüm sınıflarda okul öncesi eğitim seti , evcilik köşeleri , kukla köşesi ,fen ve doğa köşesi ile sınıf kitaplıkları ve muhtelif oyuncakların yanı sıra TV, VCD player ,teyp , merkezi sistem resewer uydu yayını bulunmaktadır.

Anaokulları 3- 6 yaş grubu çocukların eğitiminin verildiği kurumlardır. Anaokullarını ailenin çocuk üzerindeki rolüne katkıda bulunan; çocuğun sosyal , duygusal, fiziksel ve bilişsel gelişimi destekleyen kurumlar olarak değerlendirmek gerekir.
     Çocuk doğumdan 3 yaşa kadar olan süreçte ben merkezcidir. Bu dönemde paylaşmayı istemez, birebir ilişki kurmak ister, yalnız oynamaktan rahatsızlık duymaz. 3 yaştan sonraki dönemde ise yaşıtlarıyla birlikte olabileceği oyun gruplarına ihtiyacı vardır. Çocuk oyun gruplarında arkadaşlık kurmayı ve arkadaşlığı sürdürmeyi öğrenir. Böylece ben merkezli bir yaşantıdan paylaşma, kendini kabul ettirme gibi sosyal becerilerin yer aldığı bir yaşantıya yönelir .
     Anaokulları çocuğun sadece oyun oynadığı yerler olarak düşünülmemelidir. Oyun çocuk için ihtiyaçtır. Çocuk anaokulunda en iyi oyun ortamını bulur, akran gruplarıyla işbirliğini geliştirir. Çocuk kendi hakkını korurken başkalarının özgürlüğünü zedelememeyi öğrenir. Uzun yıllara dayalı araştırmalarda çocukluk yıllarında kazanılan davranışların büyük bir kısmının yetişkinlikte bireyin kişilik yapısına tavır,alışkanlık, inanç ve değer yargılarını biçimlendirdiği görülmüştür. Aslında yapılan araştırmalar insan hayatı boyunca kazanacağı niteliklerin %60’ını bu dönemde kazandığını göstermektedir.
     Anaokullarında, eğitim bilgi aktarımından çok, sözel faaliyetlerin geliştirildiği ve çocuğun yeteneğinin ortaya çıkarıldığı ortamlar olmalıdır. Froebel’in deyişiyle: “Anaokulunun amacı, öğrenmeye ilgi uyandırmaktır.”
     Anaokulu eğitim programları çocuğun zihinsel, sosyal, bilişsel ve duygusal gelişimini destekleyebilmelidir. Yapılan araştırmalarda , 17 yaşına kadar olan zihinsel gelişmenin %50’sinin 4 yaşına, %30’unun ise 4 yaşından 8 yaşına kadar oluştuğu, 18 yaşına kadar gösterilen okul başarılarının %33’ünün 0-6 yaşına kadar aldıkları eğitime bağlı olduğu görülmüştür.
     Anaokulları çalışan anneler için 3 yaş sonrası, çalışmayan anneler için ise 4 yaş sonrası düşünülmelidir. Bu süreçte aile iletişimi ve okul-aile etkileşimi oldukça gereklidir. Anaokulu aileye çocuğun gelişim sürecine destek olmak için vardır. Aileye yardımcı kurumlardır.Böylece farklı aile yapılarından gelen çocuklar ortak eğitim hedefleri doğrultusunda sosyal, bilişsel ve duygusal olarak desteklenir

Firma Hakkında yorum bulunamadı.Firma hakkında ilk yorumu siz yapmak istermisiniz ?

Yorum Yap

İPSALA İLÇESİNDEKİ DİĞER ANAOKULLARI

Scroll